Scroll Top

Rekonštrukcia– schody do domu (Demo)

Kľúčom k optimálnemu priebehu rekonštrukcie je precízna príprava, správna logistika a tím šikovných majstrov. A potom sa hodí trpezlivosť a aj trochu šťastia…

Príprava rekonštrukcie zahŕňa čo najdetailnejší plán toho, čo chcete upraviť. Ako majú vyzerať nové schody? Z akého materiálu majú byť? Kam ich chcete zasadiť? Aj keď neviete kresliť najkrajšie na svete, tieto detaily treba mať premyslené. Určite je užitočné inšpirovať sa pritom v magazínoch o bývaní, na internete, v predajniach či showroomoch.

Nasleduje vypracovanie štúdie aj s technickými detailmi. Odporúčame využiť na to štúdio, ktoré sa tým zaoberá. Síce to stojí niekoľko eur, ale vo finále dobre vypracovaný plán ušetrí peniaze. Navyše architekt či bytový dizajnér dokáže vaše dobré nápady posunúť na vyššiu úroveň, takže výsledok bude ešte zaujímavejší a vďaka objektívnemu prístupu a odborným skúsenostiam z praxe môžete nájsť aj nové riešenia svojich predstáv.

Schody, ktoré vydržia

Jedným druhom rekonštrukcie, pri ktorom by ste určite mali vedieť, čo chcete a zvyšok zveriť do rúk odborníkom, je rekonštrukcia schodiska. Keďže ide o jeden z najfrekventovanejších priestorov v dome, musí vyhovovať nielen tvarom a rozmermi, ale aj povrchovou úpravou. Tá môže byť prevedená stierkovaním. Schody môžu byť obložené platňami alebo takzvaným „L- kom“.

Schodisko musí byť pohodlné, bezpečné, pevné, no zároveň ľahké, ľahko udržiavateľné a odolné.

Materiál schodov

Pokiaľ ide o materiál, výber je široký. Schody môžu byť drevené, kamenné, tehlové, betónové, oceľobetónové, z pórobetónu, kovové alebo kombinované. Ľudia často volia drevené schody kvôli tomu, že drevo robí dobre každému interiéru. Netreba však zabúdať na to, že drevené schody sú horľavé (preto sa odporúča odmietnuť ich zo spodnej strany, stanú sa tak polohorľavé) a tiež na to, že drevo síce veľmi pekne vyzerá, ale vyžaduje si pravidelnú špeciálnu starostlivosť a nikdy nebude také odolné, ako schody z pohľadového betónu.

Novinky a trendy v stavbe schodov

Práve pohľadový betón sa stáva materiálom číslo jeden v moderných a minimalistických interiéroch. Má mnoho nesporných výhod. Má uzatvorený povrch, čo znamená, že je odolný nielen proti bežnej špine, ale aj mastnote. Dá sa ľahko očistiť a je zase ako nový. Neostávajú na ňom fľaky a nemení farby. No keďže betón sa dá pigmentovať, môže byť v rôznych odtieňoch sivej až po elegantný atracit. Má vysokú odolnosť voči oderu „Betón má unikátnu štruktúru a výborné vlastnosti, je odolný voči vode a vlhkosti, voči mrazu aj ohňu. Je tiež veľmi pevný a nenáročný na údržbu. To z neho robí ideálny materiál nielen na fasády budov, ale aj do interiéru, kam v podobe dlažby, obkladov, stierky, schodov, kozubu, nábytku, kuchynskej pracovnej dosky alebo drobných doplnkov ako sú lampy, vázy či misky vnáša jedinečnosť a originalitu,“ hovorí odborník Miky Kasza, ktorý sa betónu venuje už sedemnásť rokov. Ide teda o kombináciu praktickosti, čistoty a elegancie. „Málokto vie, že betónový povrch sa dá vyleštiť. Môže byť matný alebo lesklý. Zároveň sú v ňom priznané pre betón charakteristické vzduchové bublinky či fľaky viacerých odtieňov sivej. Navyše je prírodný, stopercentne recyklovateľný a dá sa ľahko čistiť,“ vysvetľuje ďalej M. Kasza z Renit Beton.

Nevýhoda vinylu

Čím ďalej tým viac out sú schody obložené vinylom a textíliami (kobercami). Hlavnou nevýhodou vinylovej podlahy je to, že v závislosti od teploty mení veľkosť, v zime sa mierne scvrkáva a v lete zas rozťahuje. Ak máte na schodisku okno, oblasť, kde cezeň na podlahu dopadá slnko, nielenže môže zmeniť fyzikálne vlastnosti a farbu, ale v lete sa môže aj poriadne rozhorúčiť.

Schody pokryté kobercami síce dobre tlmia kroky, ale zároveň sú domovom nečistôt aj pri najlepšej snahe o upratanie. Majú jednoducho priveľa záhybov a zákrut na to, aby sme z nich vždy dostali všetok prach, špiny či nežiaduce drobné živé organizmy.

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek materiál na schodisko, jeho vybudovanie alebo rekonštrukciu treba zveriť do rúk odborníkov. Ušetríte tým čas aj peniaze. Na revitalizáciu schodiska potrebujú majstri zvyčajne dva až tri dni a potom sa život vo vynovenom interiéri môže opäť dostať do starých koľají.

 

Súvisiace články: