Scroll Top

Rekonštrukcia kuchyne (Demo)

Srdcom domu ale aj jednou z najpoužívanejších miestností v dome či byte je zaručene kuchyňa. Okrem toho, že sa v nej varí, je miestom, kde sa zvykne stretávať rodina či dokonca návštevy. Preto pri jej rekonštrukcii treba myslieť na to, aby jej dizajn, rozvrhnutie aj materiály vyhovovali všetkým účelom, na ktoré slúži a ešte aj dobre vyzerala.

Ako si zariadiť kuchyňu

Keďže kuchyňu v paneláku alebo dome len tak nevymeníme ako kvetináč či koberec, keď nás omrzí alebo vyjde z módy, dobrým riešením je zvoliť si nadčasový dizajn a dobre udržiavateľné materiály, ktoré sa po roku či dvoch nezunujú. Znamená to kombináciu neutrálnych farieb a dlhotrvajúcich materiálov. Pri návrhu kuchyne treba okrem spotrebičov a ich ideálneho umiestnenia myslieť aj na vhodné osvetlenie, dnes často zabudované do linky ako jej súčasť.

Dobrá kuchyňa bude taká, ktorá je funkčná, s príjemnou atmosférou, bezpečná, ak máte deti, s dostatočným úložným priestorom, presvetlená a jednoducho udržiavaná. Pri vypracovaní dokonalého a presného návrhu sa opäť oplatí vyhľadať odborníkov.

Kuchynská doska z pohľadového betónu

Najnamáhavejšou časťou kuchynskej linky je pracovná doska. Na nej všetko krájame, na ňu ukladáme studené aj horúce, čisté aj menej čisté… Preto odborníci aj v tomto prípade čoraz častejšie siahajú po na prvý pohľad netradičnom materiáli – po betóne. Nielenže vyzerá moderne, dizajnovo, štýlovo a nadčasovo zároveň, ale je aj mimoriadne odolný a ľahko udržiavateľný.

Povrch takejto kuchynskej dosky sa dá leštiť a upravovať. Je opatrený povrchovým náterom proti nasiakavosti, a ten môže byť matný aj lesklý.

Výmena pracovnej dosky

Výmena pracovnej dosky môže byť jediným, no významným bodom rekonštrukcie kuchyne. Je to relatívne malá investícia, ktorá však urobí podstatnú zmenu vo funkčnosti aj vizuále.

Rady pri rekonštrukcii kuchyne

Na záver ešte niekoľko praktických rád, ktoré sú pri rekonštrukcii kuchyne na nezaplatenie.

  • Ak máte viac ako 175 cm, dajte si pracovnú dosku urobiť vyššie než je štandardných 86 cm.
  • Pri kuchyni na mieru a stanovení správnej výšky osadenia pracovnej dosky postupujeme nasledovne: ruky pokrčíme tak, aby lakte zvierali pravý uhol a potom odmeriame 10 cm nadol. To je ideálna výška pracovnej dosky.
  • V kuchyni vždy bojujeme s (ne)dostatkom priestoru. Naozaj veľa ho ušetríte, ak zvolíte zabudované spotrebiče.
  • Tradičné obklady (obkladačky) môžete nahradiť drevom (lacnejšie riešenie), sklom (drahé, ale moderné riešenie), kovolaminátom, ale aj priznanou betónovou stierkou.
  • Skôr či neskôr v kuchyni určite oceníte zásuvky ukryté v zásuvnom panely v pracovnej doske.
  • Kuchyňa a jej priestory by mali byť rozvrhnuté tak, aby tvorili pomyselný trojuholník, pričom jeden vrchol tvoria priestory na skladovanie potravín vrátane chladničky a mrazničky, druhý vrchol je priestor na umývanie a úpravu potravín (sem patrí aj drez a umývačka riadu) a tretí vrchol trojuholníka je priestor, kde varíme a pečieme.