Betón a interiér, Inšpirácie, Novinky

⇒Aký je rozdiel medzi cementovou a mikrocementovou betónovou stierkou?

Betónová stierka je polymércementová zmes v práškovej forme, modifikovaná špeciálnymi prísadami. V prvom rade si treba položiť otázku, kam chceme stierku aplikovať. Ak ide o povrchy, ktoré sa nachádzajú napríklad v kúpeľni či na miestach, kde je vlhko, je dobré využiť mikrocementovú betónovú stierku. Naopak, ak chcete použiť stierku na stenu v obývačke alebo kancelárii, odporúčame cementovú betónovú stierku. Cementová betónová stierka je ideálna na steny, mikrocementovú zas odporúčame na podlahy, fasády, ale aj do sprchy, sauny či bazéna. Čo sa týka aplikácie stierky samotnej, mikrocementová sa nanáša z viacerých vrstiev a aj proces jej nanášania trvá dlhšie ako pri cementovej betónovej stierke.

 

⇒Aký pomer zmesi použiť pri stierkovaní?

Pri zakúpení betónovej stierky vo forme prášku máte na výber 5- alebo 10-kilogramové balenie. Betónová stierka sa mieša v pomere 1 kg stierky (zložka A) na 0,2 l studenej vody zmiešanej s plastifikátorom (zložka B) elektrickým miešadlom, pokiaľ nevznikne homogénna zmes. Ďalším krokom môže, ale aj nemusí byť pigmentácia, ktorá zmesi dodá farebnosť či elegantný antracit. V prípade farebnej úpravy stierky sa pigment (zložka C) rozmieša v studenej vode a zamieša sa do pripravenej zmesi.

 

⇒Zvládnem stenu nastierkovať aj sám?

Po dlhoročných skúsenostiach odporúčame, aby pri stierkovaní boli aspoň dvaja zúčastnení. Je pravda, že by to dokázal spraviť aj jeden majster, ale pre praktickosť a rýchlosť času odporúčame aspoň dvoch. Nepotrebujete na to odborníkov od nás, aj keď ich dokážeme poskytnúť. Ak sa budete riadiť presne podľa návodu, viete si stierku nasadiť aj sám, respektíve za pomoci zručného spolupracovníka.

 

⇒Môžem stierkovať, aj keď je vonku zima a mráz, alebo musím počkať na teplejšie počasie?

Či už je jeseň, alebo jar, je veľmi podstatné, aby teplota v izbe alebo miestnosti, kde chcete stierkovať, bola minimálne 5 stupňov. Nanášanie stierky určite nevykonávajte na zamrznutý povrch.

 

⇒Aké ťahy hladidlom mám zvoliť pri naťahovaní stierky samotnej?

Možností je viacero. Ide o výsledok a vzhľad, ktorý chcete nakoniec dosiahnuť. Štandardne odporúčame tieto 3 pohyby:

Kruhové stierkovanie, diagonálne stierkovanie stien alebo vodorovné stierkovanie – zmes rozotierajte vodorovne (rovno) do oboch strán steny.

 

⇒Môžete mi poskytnúť videonávod presného stierkovania pre lepšiu predstavivosť?

Video si pozrite tu: VIDEONÁVOD – STIERKOVANIE

Related Posts