Betón a interiér

Vnímanie betónu má v našej zemepisnej šírke postavenú základňu ešte v dobe, kedy sa u nás stavali „betónové džungle“. Preto ho mnohí považujú za škaredý, prípadne za materiál, ktorý tvorí kostru stavby, a všemožne sa ho snažíme zamaskovať. Dnes, keď sa technológia aj názory ľudí posunuli, vieme povedať, že pohľadový betón je materiál budúcnosti, ktorý sa už dnes využíva ako zaujímavý architektonický a dizajnový prvok s unikátnymi vlastnosťami. Prečítajte si o ňom, čo ste možno nevedeli.

Vedeli ste, že betón je úplne prírodný a zároveň stopercentne recyklovateľný materiál? Keďže sa vyrába len z čisto prírodných surovín, vieme ho po opotrebovaní či opozeraní zdrviť či použiť pre ďalšie účely. Ak si namiesto umelého stola vyberiete betónový, pomôžete tým nie len našej prírode ale budete mať aj trendy zariadenie. Ďalej sa betón pýši svojou pevnosťou, ale to si všimol určite každý. Viete však, že i pevnosť záleží od procesu výroby a pomeru zmesi, ktorá doň ide?

Betón má jednoducho unikátne vlastnosti. Je charakteristický aj tým, že má vysokú odolnosť voči mrazu, vode a vlhkosti, preto si záhradný nábytok z betónu nechajte bez obáv celoročne vyložený. Je tiež ohňovzdorný, veľmi pevný a nenáročný na údržbu. Všetky tieto vlastnosti z neho robia materiál ideálny nielen na fasády budov ale určitú originálnosť vnáša aj do interiérov. Betón môže mať nielen matný a lesklý povrch, ale aj rôzne farby či odtiene.

Od širokého množstva sivej farby, ktorá sa začína pri takmer bielej a končí pri antracite, až po (takmer) všetky farby dúhy, pretože sa dá farbiť. Nie farbami na fasády či steny, ale špeciálnymi farbiacimi zmesami, ktoré sa pridávajú do betónu.

Aj tieto praktické vlastnosti povýšili betón z obyčajného stavebného materiálu na dizajnový prostriedok modernej architektúry. Jeho široký záber vnáša do našich interiérov a exteriérov funkčný aj estetický rozmer zároveň.

Vstúpte do šedej zóny dizajnu a pozrite sa na betón našimi očami.