pohladovy_beton_stena_renit

Betón je vďaka svojim funkčným vlastnostiam obľúbeným stavebným prvkom. V posledných rokoch sa však už aj na Slovensku z neho stáva výrazový prostriedok modernej architektúry, a to v podobe pohľadového betónu, ktorý okrem funkčnej spĺňa aj významnú estetickú funkciu. Súčasné architektonické trendy uprednostňujú nezakryté betónové plochy, ktoré sú viditeľné v interiéri aj v exteriéri.

pohladovy_beton_miska_renit

Výhrady proti betónu ako stavebnému materiálu, ktorý pôsobí chladne, šedivo, je nevzhľadný a ťažký, už dávno neplatia. Betón totiž prešiel radikálnymi zmenami. Vyspelosť stavebných technológií sa odrazila najmä na jeho zložení, ktorý mu pridal estetický rozmer. Betónom 21. storočia je vysokokvalitný pohľadový betón, obohatený o nové, účelovo pridávané komponenty, ktoré ho zdokonaľujú a zabezpečujú jeho vynikajúce technické aj optické vlastnosti.

Výrobný proces sa začína nákresom, pokračuje výpočtami, výrobou foriem, prípravou zmesi, odliatím, vibrovaním, sušením, vyklopením z foriem, brúsením a končí sa ošetrením vhodným náterom. Celý proces sa vykonáva ručne na dosiahnutie najvyššej možnej kvality. Pohľadový betón sa dá stále krajšie odlievať v rôznych farebných variáciách. Od širokého množstva sivej, ktorá sa začína pri takmer bielej a končí pri antracite, až po takmer všetky farby dúhy. Nefarbí sa však klasickými nátermi a farbami na fasády, ale špeciálnymi farbiacimi zmesami, ktoré sa pridávajú priamo do betónu, nie naň.

pohladovy_beton_forma_renit
pohladovy_beton_mydlo_renit

Povrch pohľadového betónu môže byť matný alebo lesklý. Jedinečne vyzerajú aj vzduchové bubliny či fľaky viacerých odtieňov sivej, ktoré sa tu prirodzene vytvárajú. Nie sme však len povrchní, pohľadový betón si zachoval aj svoje funkčné vlastnosti, ktoré z neho robia obľúbený stavebný prvok. Je pevný, vodivý, vysokoodolný voči mrazu a vlhkosti, ohňovzdorný a nenáročný na údržbu. Navyše je úplne prírodný a 100 % recyklovateľný. Všetky tieto vlastnosti povýšili betón z bežného stavebného materiálu na dizajnovo zaujímavý element modernej architektúry s funkčným a estetickým rozmerom.

Z pohľadového betónu sa v súčasnosti vyrábajú dlažby, obklady, stierky, schody, kozuby, nábytok, umývadlá, kuchynské pracovné dosky, záhradné lavičky, koše na odpadky, kvetináče a nekonečné variácie bytových doplnkov a dekorácií.

pohladovy_beton_doplnky_renit