Betón a interiér

Ak sa rozhodneme zariaďovať si bývanie, prvotným a jedným z najdôležitejších rozhodnutí je výber podlahy. Nie len tak nadarmo sa hovorí… treba začať pekne od podlahy. Bežne si človek predstaví svoju budúcu kuchyňu, spálňu či terasu ako celok, čo všetko a kde chce mať umiestnené, no podcení základný prvok, kde “to všetko” bude stáť – podlaha.

Múdrou voľbou môže byť práve podlaha z betónu, ktorý sa svojimi unikátnymi vlastnosťami stal v dizajnérskom svete obľúbeným materiálom. Reč nie je o betóne, ktorý ste si pravdepodobne predstavili… my hovoríme o relatívne novom materiále, aspoň čo sa týka slovenského trhu – pohľadovom betóne. Ten spĺňa okrem funkčnej aj estetickú funkciu.

Materiál 21.storočia

Súčasné architektonické trendy uprednostňujú nezakryté betónové plochy, ktoré sú viditeľné v interiéri aj v exteriéri. Vyspelosť stavebných technológií sa odrazila na zložení betónu, ktorý získal nový estetický rozmer.

Betónom 21. storočia je vysokokvalitný pohľadový betón, obohatený o účelovo pridávané komponenty, ktoré ho zdokonaľujú a zabezpečujú mu vynikajúce technické aj optické vlastnosti. Tie robia z pohľadového betónu ideálny podlahový materiál či už do vnútri alebo vonku. Na podlahy ako stvorený. Mikrocementová betónová podlaha je modifikovaná špeciálnymi prísadami, ktoré zabezpečujú vysokú odolnosť proti odretiu či inému mechanickému namáhaniu. Ťažký nábytok po nej môžete  pokojne posúvať, netreba na to štyroch chlapov ako pri parketách, ktoré by sa nenávratne doškriabali. Okrem toho je betónová podlaha paropriepustná a po vhodnej impregnácii aj vodeodolná, čo z nej robí ideálny povrch kuchyne alebo vonkajšej terasy. Podlahu s jednoduchšou údržbou by ste ťažko hľadali…

Betón tisícich tvárí

Čo sa týka estetickej stránky veci, budete prekvapení, aké divy sa dajú s pohľadovým betónom robiť. Podlahy môžu byť matné alebo lesklé, je možné ich pigmentovať do mnohých farebných odtieňov. Od širokého množstva sivej, ktorá sa začína pri takmer bielej a končí pri antracite, až po takmer všetky farby dúhy. Nefarbí sa však klasickými nátermi a farbami na fasády, ale špeciálnymi zmesami, ktoré sa pridávajú priamo do betónu, nie naň. Zároveň jedinečne vyzerajú aj vzduchové bubliny či fľaky viacerých odtieňov sivej, ktoré sa tu prirodzene vytvárajú. Ďalšou nespornou výhodou je jeho flexibilita. Pokladá sa na tzv. štrkové lôžko, pri ktorom sa majiteľ nemusí obávať náročného sekania, keby sa rozhodol dlažbu presunúť alebo vymeniť. Vášmu štýlu sa vie prispôsobiť aj tvarom a rozličnými veľkosťami.

Všeobecná využiteľnosť

Vďaka súboru vlastností, ktoré sme vám vymenovali, je zrejmé, že pohľadový betón je vhodným riešením ako v interiéri, tak v exteriéri. O vonkajšiu terasu sa nemusíte obávať ani v zimnom období, ani počas dlhotrvajúcich dažďov, nevadia mu ani teplotné výkyvy. Potreba priebežnej údržby je minimálna. Navyše zdanlivo “chladne” pôsobiaci betón krásne kontrastuje so záhradou a prírodnými materiálmi ako drevom či sklom. Vďaka svojim technickým vlastnostiam je vhodný ako pre obytné tak aj komerčné a priemyselné účely. Neovplyvnia ho ani vysoko namáhané priestory s intenzívnym používaním. Preto, ak chcete položiť podlahu a mať na dlhé roky pokoj a čas venovať sa zariaďovaniu a kombinovaniu, podlaha z pohľadového betónu je pre vás tým pravým riešením.