Betón a interiér, Inšpirácie

Máte pocit, že je váš interiér fádny a opozeraný? Vaša fasáda si priam pýta zmenu a oživenie? Alebo sa chystáte na výstavbu svojho domova a hľadáte inšpiráciu… Zaostrite svoju pozornosť na unikátny materiál dneška – pohľadový betón a využite ho vo svoj prospech aj potešenie.

Ešte pred niekoľkými rokmi sa najmä u nás na Slovensku betón pokladal za niečo, čo je treba jednoducho zakryť, pretrieť, zamaskovať. Betón sa dlhú dobu považoval iba za podkladový materiál, až kým neprišiel unikátny pohľadový betón a nenastavil nový svetový trend. Za posledné roky sa betón rozšíril aj u nás a konečne sme aj my na Slovensku objavili jedinečné vlastnosti, ktorými sa vyznačuje, či už hovoríme o jeho praktickosti alebo vizuálnom čare. So svojimi unikátnymi vlastnosťami, vysokou odolnosťou voči mrazu, ohňu, vode a vlhkosti s ním ostatné materiály môžu len ťažko súperiť. Navyše je nenáročný na údržbu a náramne pevný. Kombinácia týchto vlastností z neho robí ideálny materiál na povrchovú úpravu stien a to nielen na fasády budov. Jedinečný nádych pohľadového betónu, jeho neopakovateľnosť a originálnosť ho priam predurčujú zdobiť aj náš interiér.

Betón na tisíc a jeden spôsobov

Vzhľadom na to, že si betón vo veľkom obľúbili poprední dizajnéri, nájdete dnes betónové naozaj čokoľvek. Od doplnkov do interiéru a exteriéru až po podlahy, kuchynské linky a samozrejme omietky na steny, ktorým sa budeme v článku bližšie venovať. Stierka na steny z betónu je modifikovaná špeciálnymi prísadami, ktoré zabezpečujú vysokú odolnosť proti oderu a mechanickému namáhaniu. Navyše je paropriepustná a s vhodnou impregnáciou aj vodedolná. Je použiteľná na všetky tipy povrchov, kde by bola aplikácia betónových obkladov z technického hľadiska nemožná. To z betónu robí ideálny materiál pre povrchovú úpravu stien. Okrem užitočných vlastností, ktoré nesporne má, je betónová stierka aj vizuálne zaujímavá a ľahko kombinovateľná. Ak ste si predstavili sivú jednotvárnu stenu dovoľte, aby sme vás vyviedli z omylu. Tieto stierky sú škálovateľné a môžete si zvoliť odtieň, ktorý sa do vášho interiéru, prípadne na fasádu, ideálne hodí. Klasická sivá však môže byť vhodným riešením z hľadiska kombinovania. Na prvý pohľad „chladný“ betón zohreje a krásne doplní zariadenie z dreva či sklo. Omietky sa dajú použiť na akýkoľvek typ povrchu, či už ide o tehly, skaly, betón, sádrokartón alebo drevotriesku.

Moderná architektúra

Obklady z betónu sa stali neoddeliteľnou súčasťou modernej architektúry. Dajú sa použiť horizontálne aj vertikálne a k dispozícii sú v rôznych farebných prevedeniach. V kombinácii s drevom, kovom alebo sklom dodajú vášmu interiéru jedinečný šmrnc a vlastnú dušu. Kombinovateľnosť pohľadového betónu zaručuje, že nikdy nie je rovnaký… verte, že vaše návštevy ostatnú v nemom úžase a vám sa „neopozerá“. Betónové stierky či obklady predstavujú skvelý dekoratívny prvok na dotvorenie vášho interiéru či exteriéru. Svojou zdanlivou strohosťou nechávajú priestor na kreativitu a jedinečný neopakovateľný dizajn.

Keď raz ide ruka v ruke praktickosť a štýl nie je veľmi o čom uvažovať, nemyslíte?