Betón a interiér, Inšpirácie

Sivá farba je jedinečná svojou nevýraznosťou. Dizajnérov a bytových architektov rozdeľuje na dva tábory. Jedna skupina ju zatracuje, považujú sivú za chladnú a bez emócii. Ti druhí, ktorých v poslednej dobe pribúda, v nej vidia istú magickosť a bohaté možnosti kombinovania. Sivá farba dokáže potlačiť ostré výrazné tóny a naopak nechá vyniknúť zemité a prírodné odtiene. Ako vidíte sivú vy?

Sivá farba patrí medzi neutrálne odtiene, je univerzálna a skrýva v sebe obrovský potenciál pri zariaďovaní domácnosti. Práve preto sa najmä v poslednom období drží na vrchole rebríčka najobľúbenejších odtieňov používaných interiérovými dizajnérmi.

Jemný dizajn

Sivá sa hodí takmer ku všetkému, no je potrebné ju správne vyvážiť. Izba, v ktorej by dominovala iba šedá farba, by skutočne mohla pôsobiť na psychiku depresívnym dojmom. Hodí sa nielen do štýlov, ktoré sú postavené najmä na teplých farbách ako toskánsky či exotické štýly, kde prevládajú svetlé farby. Čoraz viac je využívaná v moderných, rustikálnych a luxusných interiéroch.

Odtiene šedi betónu

Pohľadový betón môže byť lesklý či matný a nemusí byť len vo variáciách sivej. Vybrať si môžete z celej palety farieb, ktorá sa začína pri bielej a končí pri antracite, až po takmer všetky farby dúhy. Zároveň jedinečne vyzerajú aj vzduchové bubliny či fľaky viacerých odtieňov sivej, ktoré sa pri tvorbe betónu prirodzene vytvárajú. Ostaňme ale pri odtieňoch sivej farby a jej možnosťami kombinovania. Má množstvo farebných variácii – od ľahkých bielo-sivých až po tmavosivú, takmer čiernu. Vkusné sú kombinácie s trendovou nevädzovomodrou, žiarivou žltou či s oranžovou. Nikdy nesklame ani monochromatická kombinácia sivá a biela, okrem toho sa sivá v interiéri krásne dopĺňa s drevom a sklom.

Okno do duše izby

Svetlo má zásadný vplyv na to, ako bude sivá vyzerať. Či už ide o farbu steny alebo nábytku. Buď musí byť v miestnosti dostatok prirodzeného svetla alebo kvalitné umelé osvetlenie. Správne svetlo dodá aj na prvý pohľad fádnej sivej živý nádych. Vo feng-šuej predstavuje šedá farba prvok “kov” a je spojená s jeseňou, čo evokuje jej kombinovateľnosť s farbami jesene. Sivá im pomôže vyniknúť, no zároveň ich zjemňuje. Odtieň sivej vo vašej domácnosti by vo vás mal vyvolávať pocit čistoty a vzdušnosti, preto ho voľte starostlivo, prípadne skúste skombinovať aj viacero odtieňov sivej.