Scroll Top

Vianoce budú na betón aj tento rok: História Vianoc, vianočné ozdoby a betón;

Vianočné ozdoby sú tak staré, ako Vianoce samotné. Spomínajú sa v starovekých opisoch rímskeho sviatku Saturnalia, o ktorom sa verilo, že vznikol v 5. storočí pred Kristom. Tradícia ozdobeného stromčeka je stará, keďže stromček, symbol života v čase zimného slnovratu, zdobili už Kelti. Škandinávci robili to isté počas sviatku Yule, ktorý sa konal v rovnaký deň ako Vianoce. 

TRADIČNÉ FARBY

Tradičné farby Vianoc sú borovicová zelená (večne zelená), snehovo biela a srdcovo červená. Zlatá a strieborná sú tiež veľmi bežné, rovnako ako iné metalické farby. Medzi typické obrázky na vianočných ozdobách patrí Ježiško, Santa Claus, anjeli či Betlehemská hviezda. 

VIANOČNÉ OZDOBY

Vianočných ozdôb a dekorácií poznáme mnoho. Pozlátko, ktoré bolo prvýkrát použité v Nemecku v roku 1610, malo vyzerať ako ľad a sneh visiaci z konárov vianočného stromčeka. Kedysi sa vyrábalo z pravého striebra. V súčasnosti sa vyrába z plastu a je v domácnostiach veľmi obľúbené. 

HVIEZDA

Hviezdy na vrchole vianočného stromčeka údajne predstavujú Betlehemskú hviezdu, o ktorej kresťania veria, že viedla troch mudrcov, aby našli malého Ježiška. Jej odkazy na kresťanský vianočný príbeh urobili z hviezdy obľúbený symbol, ktorý sa dá umiestniť na vrchol stromčeka. Ďalším obľúbeným, nielen kresťanským symbolom, je vianočný anjel. Podľa kresťanských príbehov sa anjeli zjavili na nebi nad Betlehemom, aby oznámili a oslávili narodenie Ježiška. Tento symbol sa celosvetovo používa ako ozdoba na stromčeky aj iné vianočné dekorácie. 

SYMBOL

S Vianocami sa spája aj mnoho ďalších symbolov – vence, sviečky, adventné kalendáre, pančuchy, traja mudrci, Mikuláš alebo Santa Claus, či dokonca sob. Dekorácie sú vyrábané z rôznych materiálov – látok, plastov, vosku. Dekorácie sú háčkované či štrikované. Vence sú často vyskladané z živej čečiny. A čo poviete napríklad na betón? 

RENIT BETON

Betón nie je zvyčajne prvým materiálom, ktorý Vám napadne pri vytváraní vianočných ozdôb a dekorácií, ale s trochou fantázie, správnymi prvkami a zdravou dávkou sviatočnej nálady môže betón dodať Vašim sviatočným ozdobám svieži vianočný nádych.