Scroll Top

Veľkoformátová alebo zámková dlažba? (Demo)

Zámková dlažba

Keď je reč o vonkajšej dlažbe, každému zrejme hneď zíde na um dlažba zámková. Sú ňou vydláždené nielen exteriéry mnohých domov, ale aj obecné chodníky či plochy pred nákupnými centrami. Zámková sa nevolá preto, že by mala niečo spoločné s históriou a zámockými dvormi. Jej pomenovanie je odvodené od slova „zamknúť“, je totiž navrhnutá a vyrobená tak, aby jednotlivé diely do seba presne zapadli a doslova sa uzamkli.

Zámková dlažba má síce svoje nesporné výhody, ako napríklad rôzne tvary, rôzne odtiene, vysokú odolnosť voči počasiu aj tlaku, no aj svoje nevýhody. A tie sa z hľadiska nemalej a dlhodobej investície javia ako zásadné.

Nevýhody zámkovej dlažby

  1. položeniu zámkovej dlažby musí predchádzať dokonalá, finančne aj časovo náročná príprava podkladu. Aj najmenšie podcenenie tejto prípravy sa už za krátky čas prejaví posunom dlažby. Ani pri pokládke samotnej dlažby sa nedá zaobísť bez strojov určených na rezanie dlaždíc.
  2. patrí sem aj množstvo nečistôt, ktoré sa môžu na hrubších dlaždiciach usadzovať a vytvárať ideálne podmienky na vznik plesní. V škárach medzi jednotlivými dielmi dlažby sa aj napriek tomu, že by mali byť uzamknuté jeden vedľa druhého, usádza prach, ktorý je pre mnoho rastlín (burín) dostatočnou živnou pôdou.
  3. Zámková dlažba si žiada pravidelnú a špeciálnu údržbu, ktorá môže byť náročná na čas. Však si len predstavte tú pipľačku, keď treba každý jeden spoj, ryhu, škárku mechanicky vyčistiť vhodným náradím alebo prúdom vody pod silným tlakom. A potom treba do týchto priestorov aplikovať chemikálie zabraňujúce rast tráv, burín a náletov.

 Veľkoformátová dlažba

Z veľkých komerčných objektov, ale aj zo svojho obľúbeného baru možno poznáte veľkoformátovú dlažbu z pohľadového betónu. Nedajte sa zmiasť slovom veľkoformátová, nejde o žiadne ozrutné platne, ale o dlažbu väčšiu než jednotlivé diely zámkovej. Vyrába sa v rôznych rozmeroch a dokonca sa dá urobiť aj presne na mieru podľa želania.

 

Výhody veľkoformátovej dlažby

  1. minimum špár, ktoré sa pri zámkovej dlažbe tak náročne udržiavajú.
  2. dokáže opticky zväčšiť priestor a pôsobí celistvejšie.

„Ľudia pohľadový betón ako funkčný a zároveň estetický prvok vyhľadávajú čoraz častejšie, pretože ide o kombináciu praktickosti, čistoty a elegancie. Výnimkou nie je ani veľkoformátová dlažba,“ myslí si Miki Kasza zo spoločnosti Renit Beton, ktorá ako prvá na Slovensku začala takúto dlažbu pred dvadsiatimi rokmi vyrábať. Pomery materiálov použitých na výrobu zmesi a výrobné postupy pri realizácii samotných podláh sú základom pre fyzikálne aj optické vlastnosti veľkoformátovej dlažby z pohľadového betónu.

  1. Má uzatvorený povrch, čo znamená, že je odolná nielen proti bežnej špine, ale aj mastnote. Keď vám na ňu vytečie olej z auta alebo ju zašpiniť pri grilovaní, dá sa ľahko očistiť a je zase ako nová.
  2. Neostávajú na nej fľaky a nemení farby. No zaobstarať si ju môžete v celej farebnej škále. „Betón sa dá pigmentovať, preto môže byť v rôznych odtieňoch sivej až po elegantný atracit,“ upresňuje M. Kazsa.
  3. Hodí sa nielen ako záhradný chodník, ale aj na terasy, okolo bazéna a keďže unesie aj tri a pol tony, je ideálna aj do garáže alebo pred ňu. Dobre zvláda všetky druhy počasia od vysokých horúčav cez dážď až po mrazy.
  4. Ľahko sa udržiava a má vysokú odolnosť voči oderu. Keďže špár medzi jednotlivými dielmi dlažby je podstate menej ako pri zámkovej dlažbe položenej na rovnako veľkej ploche, aj šanca pre nežiaducu burinu či trávu rastúcu medzi platňami je nižšia. Navyše to, či bude vôbec mať šancu rásť, záleží aj od spôsobu, akým je dlažba položená.