Novinky

Aj tento rok spoločnosť Pantone vyhlásila farbu roka – na rok 2023, na základe módnych trendov, trendov v kultúre a dizajne. Čím je táto farba charakteristická a ako ju v interiéri využiť?

Názor odborníka na farby

Odborníci z Pantone hovoria o tejto farbe ako o hybridnej farbe, ktorá vytvára rovnováhu medzi virtuálnym a fyzickým životom v dnešnom multidimenzionálnom svete. Farba upriamuje stále viac pozornosti k prírode a k jej prirodzeným farbám. Ide o jasnú karmínovú červenú, ktorá vyvažuje smelosť a zábavu, kde z tohto mixu máme pocity rebelstva, ale i časť jemnosti.

Vznik odtieňu farby

Pôvod odtieňa Viva Magenta je z prírodného farbiva košenila, alebo tiež známeho ako karmín, kde vieme toto farbivo získať so sušeného tela samičky hmyzu červca nopálového. Má purpurovú farbu a na povrchu biele páperie. V potravinovom priemysle toto farbivo môžeme nájsť pod označením E120, ale je veľmi bežné v kozmetických prípravkoch ako sú rúže alebo očné tiene. V Mexiku to bol druhý najcennejší. najvyvážanejší artikel do Európy, hneď po striebre. Vtedy sa využíval na výrobu červeného oblečenia pre tých najbohatších ľudí.

Psychológia pôsobenia farieb

Farba Viva Magenta nám hovorí z pohľadu psychológie o našej túžbe vyskúšať nové nekonvenčné veci, ale zároveň ponúka istotu a motiváciu, ktorá je potrebná na zvládnutie náročnej doby. A ako túto farbu využiť v interiéri? Ak patríte medzi tých, ktorí preferujú neutrálne tóny, potom Viva Magentu využijete na vankúše, kreslo či dizajnové svetlo. Táto výrazná farba veľmi pekne vynikne s tlmenými neutrálnymi tónmi ako svetlo sivá, svetlé odtiene béžovej, modrej, ale i olivovej farby. Odvážlivci môžu v tejto farbe zvoliť napríklad aj sedačku, a zvyšok interiéru zladiť v jemných farbách pre vyniknutie tohto kusu nábytku.

Benjamin Moore predstavila druhú farbu roka, ktorá sa inšpiruje aktuálnym obdobím. Predchádzajúce roky sa skôr inšpirovali tlmenými farbami ovplyvnené vypuknutím pandémie. Avšak, v roku 2023 sa rozhodli farbou Raspberry Blush nabádať k vystúpeniu z komfortnej zóny. Táto ohnivo červeno-oranžová má priniesť novú sviežu energiu, čo je aj spoločným znakom s farbou Viva Magenta.  Pre doplňujúce farby zvolil šak o niečo živšie farby ako Pantone, zamerali sa viac na farby prírody, ktoré symbolizuje západ slnka, tropické kvety či hlbiny mora.

Betón v trendových farbách

Aj tento rok náš tím renit beton čelil výzve odliať betón v módnych tónoch. Našli sme ten správny pomer troch rôznych farieb a výsledok sa podaril.

Miešanie farieb

Oživte preto svoj interiér farbami roka 2023! Ak aj preferujete viac tlmené tóny alebo naopak žiarivé farby, obe farby vám pomôžu oživiť váš interiér a priniesť viac energie. S týmito farbami môžete experimentovať s viacerými kúskami, či kombináciami doplnkov z pohľadového betónu. Kombinácia prírodných betónových odtieňov šedej doplnená o farbu roka bude skvelou a sviežou voľbou.

Betónové produkty z našej dielne renit beton.