Scroll Top

Pohľadový betón alebo jeho imitácia? (Demo)

V posledných rokoch sa pohľadový betón dostáva do popredia ako moderný stavebný prvok a stáva sa z neho výrazový prostriedok novodobej architektúry. Podobne sa dá využiť aj jeho imitácia, ktorej silnou stránkou je najmä nižšia cena, no nie vždy to môže byť výhoda.

Čo je pohľadový betón?

Na rozdiel od toho tradičného spĺňa okrem funkčných vlastností aj tie estetické. Aj vďaka tomu sa už dávno dostali do úzadia predsudky o tom, že pohľadový betón v interiéri ako materiál je nevzhľadný, pôsobí chladne, ťažko a neútulne. “Tento materiál prešiel radikálnymi zmenami, ktoré sú odrazom vyspelosti stavebných technológií. Odrazila sa najmä v zložení, ktoré dodalo betónu vynikajúce technické a optické vlastnosti, estetický nádych a posunulo ho medzi dizajnové prvky architektúry,” hovorí Ivana Golianová z Renit Beton. Vznik pohľadového betónu je pomerne náročný proces, ktorý sa vykonáva ručne a zahŕňa celý rad činností zabezpečujúcich jeho kvalitu v podobe nákresov, výroby foriem, debnenia pohľadového betónu, prípravou zmesi, odliatím sušením, vyklopením, brúsením a vhodným náterom.

K výhodám patrí pevnosť, vodivosť, nenáročnosť na údržbu, ohňovzdornosť, odolnosť voči vode a mrazu, ale aj možnosť výberu v rôznych farebných variáciách.

Dobrou správou pre planétu a nadšencov ekológie je, že pohľadový betón je navyše prírodný a 100-percentne recyklovateľný, takže je maximálne šetrný k životnému prostrediu.

“Samozrejme, na trhu už dnes dostať kúpiť aj imitácie pohľadového betónu, ktoré síce môžu byť lacnejšie ako originál, nespĺňajú však rovnaké kvalitatívne parametre. Okrem spomínaných vlastností možno nájsť  priepastné rozdiely aj v samotnej štruktúre a detailoch povrchu,” dopĺňa Golianová.

Čo je imitácia betónu?

V podstate ide o imitáciu betónovej stierky aplikovanej vo viacerých vrstvách, ktorá je odolná proti nárazom a trhlinám, poveternostným podmienkam a efektívne prepúšťa paru.

Nevýhodou je, že farba imitácie betónu je na rozdiel od originálneho pohľadového betónu značne obmedzená a povrch len kopíruje podklad, ktorý pomocou stierky imitácie pohľadového betónu nie je možné vyrovnávať. Na zateplených fasádach alebo krboch môžu vznikať jemné vlásočnicové trhliny. Navyše na podklad je nutné umiestniť sieťku a lepidlo, na ktoré sa stierka uchytí a ktoré predstavujú ekologickú záťaž pre životné prostredie.

Použitie betónu

Z pohľadového betónu je možné vytvoriť štýlové stierky, podlahy, dlažby, parapety, ploty, záhradné zostavy na sedenie a lavice, ale napríklad aj celé schodiská alebo krby, ktoré sa stanú dominantou každého domova. Fantázii sa medze nekladú, problém nie je ani s výrobou kuchynských dosiek, nábytku, či dokonca umývadiel.

Použitie imitácie je možné vo väčšine spomínaných prípadov, ale je značne obmedzené, kvôli potrebe použitia sieťky a lepidla na uchytenie stierky, takže použitie napríklad na záhradnú lavicu, či umývadlo je viac-menej nereálne.