Inšpirácie

Keby betón vedel rozprávať, dozvedeli by sme sa veľa o dejinách ľudstva, možno aj o tom, ako naozaj vznikli pyramídy v Egypte. Stále sa teší veľkej popularite ako stavebný materiál alebo k dokonalosti prepracovaný dizajnérsky prvok.

Dejiny betónu sú poznačené náhodami aj opradené legendami. Vedci stále vedú diskusie o tom, kedy a ako dnes najpoužívanejší stavebný materiál na svete so širokým spektrom využitia vznikol. Isté je iba to, že sa zo života ľudí viackrát vytratil, potom sa zase objavil, aby bol po čase opäť zabudnutý, až kým po priemyselnej revolúcii nenastal jeho nevídaný rozmach.

Objavenie vápna

K objaveniu vápna ako stavebného materiálu došlo pravdepodobne náhodou pri ohnisku obloženom kameňmi z vápenca. Pri vysokých teplotách totižto dochádza k zmene vápenca na tzv. nehasené vápno, ktoré následne pri reakcii s vodou vytvorí hasené vápno schopné tuhnúť na vzduchu. Z obdobia približne 7000 p. n. l. pochádzajú ohniská v Sýrii prispôsobené na vypaľovanie vápenca. Podobné datovanie majú nálezy betónových podláh v domoch v Izraeli a okolo roku 5600 p. n. l. sa zrejme stavali betónové podlahy a domy aj na území dnešného Srbska pri brehu Dunaja.

 

Vláda proti betónu

Jednou z najdiskutovanejších hypotéz o betóne je možnosť jeho použitia pri stavbe niektorých pyramíd v Egypte (obdobie 3600 – 2000 p. n. l). Niektorí odborníci sa domnievajú, že obrovské bloky pyramíd neťahali tisícky otrokov a nedvíhali ich neuveriteľnými mechanizmami, dokonca pritom nepomáhali ani mimozemské civilizácie, ale boli premyslene odlievané do debnenia.

Egyptská vláda však nedovoľuje zobrať z pyramíd vzorky, aby sa táto teória buď potvrdila, alebo vyvrátila, pretože sa obáva, že keby sa ukázala pravda, pyramídy by stratili svoju záhadnú príťažlivosť pre turistov.

V každom prípade je dokázané, že starovekí Egypťania poznali akýsi „primitívny“ druh betónu, ktorý nazývali umelý kameň, a využívali ho na odlievanie jednoduchých stĺpov a na spájanie kvádrov.

Aj starovekí Gréci betónovali jedna radosť, dodnes existujú vodné nádrže na Rodose postavené v roku 500 p. n. l. Rimania neskôr technológiu betónu podstatne zdokonalili a zhotovili z neho mnohé pôsobivé, dodnes stojace stavby, napríklad Panteón v Ríme.