Doplnky z betónu

Betón je materiál, ktorý sa vinie dejinami európskych domácností už od rímskych čias. Kým spočiatku sa využíval najmä v konštrukcii budov, moderná doba preň našla aj ďalšie, estetickejšie a účelnejšie využitie. Už ste si vzali ovocie z betónovej misky?

Trendy ostatných rokov dopriali netušený rozvoj minimalistickej koncepcii bývania. Hoci to spočiatku vyzeralo ako určitý návrat funkcionalizmu, nároky sa od medzivojnového obdobia s jeho dôrazom na spoločenský život človeka predsa len pohli iným smerom. A tak dnes chceme priestranné, vzdušné, no zároveň jednoduché domácnosti. Také, ktoré nám cibria vkus a cit pre detail. Preto dnešní dizajnéri našli v betóne vynikajúci materiál, ktorým dokážu vytvoriť takmer všetko od stolíka po stojany na vizitky a zároveň vyhovieť moderným nárokom.

Obrúsiť a vyniknúť

Nehovoríme iba o sivej studenej hmote. Kvalitný betón je veľmi živý materiál, ktorý je možné tvarovať najrôznejšími spôsobmi, pričom predmety si zachovávajú nielen užitočnosť, ale aj odolnosť. Vďaka svojej jednoduchosti dokáže betón obrúsiť hrany na inak veľmi ozdobných predmetoch, no zároveň im umožniť v priestore zažiariť. Secesný svietnik sa bude oveľa viac vynímať na malom betónovom stolíku než na vyrezávanej, prezdobenej komode, čo poviete?

Účelné posolstvo

Betónové doplnky v domácnosti sú doménou najmä hĺbavých ľudí. Svojou jednoduchosťou a účelnosťou totiž nerozptyľujú pozornosť, ktorú inteligentní ľudia venujú svojmu vnútornému životu. Zároveň však umožňujú vytvoriť z bežných predmetov dizajnový doplnok a tak dotvárať harmonický celok z celej domácnosti. A, samozrejme, je to aj o posolstve. Môžete si urobiť malý test. Kto vo vás vzbudí dojem profesionála? Človek v elegantnej, jednoducho a účelne zariadenej kancelárii, alebo obyvateľ prezdobnej miestnosti, kde sa pre množstvo ornamentálnych predmetov takmer nedá sústrediť na vlastné myšlienky? Rovnaký princíp platí aj v domácnosti. Viacero dizajnérov si už všimlo, že domácnosti, ktoré sú zariadené betónovými doplnkami, spravidla obsahujú aj bohatú knižnicu a s majiteľom priestoru nejde rozhovor nikdy do stratena.

Farba v mierach elegancie

Betón sám býva často sivý a takto ho máme mnohí aj zbytočne zafixovaný. No doplnky z tohto trvácneho a odolného materiálu nechajú vyniknúť farebnosti všetkého, čo k nemu pridáte. Prvotriedna večera podávaná na betónovom tanieri dopraje potešenie nielen vôňou a chuťou, ale všetkým zmyslom. Miska s ovocím vytvorí na stole prvok, ktorý nedokáže nikto prehliadnuť, a pritom nebude pôsobiť iba ako naaranžovaná dekorácia. Pokračovať by sme mohli donekonečna, presne toľko je totiž možností na využitie betónových prvkov v domácnosti. Záleží iba na vás, realizovať totiž môžete skutočne čokoľvek.