Inšpirácie

Máte v okolí domu zlú, ílovitú zeminu či kyslú pôdu, ktorá nevyhovuje rastlinám? Chcete sa vyhnúť škodcom, ako sú slimáky alebo hlodavce? Aj na takéto požiadavky existuje riešenie, ktoré ušetrí rastliny aj vaše kríže.

Ušetrí čas

Trendom v oblasti záhradkárčenia a zároveň architektúry je už dlhší čas vymoženosť, ktorú naši starí rodičia nevyužívali, lebo preferovali tradičné polia či záhony. Reč je o vyvýšenej záhrade, ktorá šetrí čas pri obrábaní pôdy. Jej rozmery si už pri zostrojovaní určíte sami a šikovní majstri dozaista nebudú mať problém vytvoriť rám podľa vašich predstáv. Čas usporíte aj tým, že pestovanie v tomto záhone si nevyžaduje toľko okopávania  a pletia, pretože sa tu zvykne uchytiť menšie množstvo nepríjemnej buriny.

Zaistí pôdu

Keďže po pôde vo vyvýšenej záhrade nešliapete, znamená to, že ju neutláčate, čím by ste mohli zabrániť rastu kvetín či sadeníc. Ďalšou výhodou je, že pôda sa ani nezhutňuje, a tak nemáte starosti s jej kyprením. Vedeli ste napríklad, že pri zalievaní vyvýšená záhrada veľmi dobre narába s vodou a lepšie reguluje vlahu? Rastliny môžeme nasadiť spôsobom, že sa navzájom chránia pred škodcami, ako sú hlodavce, pred slimákmi ich zase ochráni obruba vyvýšenej záhrady.

Zbaví starostí

Na prácu vo vyvýšenej záhrade budete potrebovať kratší čas ako v bežnej záhradke, zároveň budú vaše kĺby trpieť menej, keďže sa budete zohýbať len do určitej miery. To iste poteší aj chrbátik a tento benefit ocenia mladé i staršie generácie. Pozitívom je i prístup k rastlinám a pôde celkovo. Či už v daždi, alebo pod ostrým slnkom, k hriadkam sa dostanete skoro jedným pohybom a, navyše, už žiadne blato na topánkach!

Vyzerá vkusne

Pod vyvýšenou záhradou si už dnes netreba predstavovať pozliepané drevené dosky, ktoré sa zašpinia pri prvom jarnom daždi. Dizajnový kúsok, ktorý je vyrobený z betónu, je praktický, prírodný, ale najmä vkusný doplnok k domu. Jednoducho ho môžete zladiť s betónovou dlažbou či samotným domom. Ak si myslíte, že rastliny a betón nejdú dokopy, pozrite si kvetináče alebo záhrady vyrobené na mieru z pohľadového betónu.


Betónové doplnky sú trendom na celom svete. Betón nie je výhradne exteriérový alebo interiérový prvok, dá sa jednoducho použiť všade – do kuchyne, obývačky, ale aj k domu ako okrasa vašej terasy či letnej kuchynky. Jeho využitie je rôznorodé a navyše štýlové.