Novinky

V tento deň si viacerí z nás vyznávame lásku viac ako inokedy. Obdarovávame svojich najbližších a hlavne svoje polovičky kvetmi, sladkosťami alebo rezervujeme romantické večere. Avšak tento sviatok je novodobý výmysel. Viete pravý pôvod tohto sviatku a kto to bol sv. Valentín?

Sviatok je spojený s menami troch svätcov – martýrov. O prvých dvoch svätcoch vieme len veľmi málo, a preto je najznámejší ten tretí. O tom, ktorý žil v 3. storočí koluje mnoho legiend, a jedna z najznámejších je kresťanská. Podľa nej bol Valentín mučeník za vlády Cisára II. Za jeho vlády nechceli ženatí muži vstupovať do vojny a opúšťať rodiny, preto zakázal zásnuby a sobáše v Ríme. Rímsky kňaz Valentín aj napriek zákazu tajne sobášil zamilované páry. Cisár Valentína potrestal trestom smrti a poprava sa konala práve 14. februára. Odvtedy sa tento dátum traduje ako deň zamilovaných až dodnes a je obľúbený po celom svete.

Taliani tento sviatok slávia slávnostným stolovaním a kvetmi. Španieli sú zas romantici a pripravia večeru s kvetmi. V USA je tento sviatok nie len pre zamilovaných, ale aj deň pre rodinu a priateľov. V Japonsku naopak dievčatá dávajú chlapcom čokoládu, a oni o mesiac neskôr 14. marca dávajú späť dievčatám bielu čokoládu. Každý človek je špecifický a chce svoju polovičku obdarovať vždy špeciálnym darčekom, ktorý danú osobu poteší.

So sviatkom sú spojené aj valentínske pozdravy, ktoré sa začali posielať neskôr. Prvá valentínka, alebo valentínska báseň bola poslaná v roku 1415 mladým francúzskym vojvodom Karolom Orleánskym pre jeho ženu z väzenia.

Ak chcete byť viac než originálny, a nechcete obdarovať blízku osobu tradičnými darčekmi ako sú kvety, bonboniéry, večera či šperky, môžete jej darovať „večne“ trvácny darček. A aký? Darček môže byť vyrobený z betónu v rôznych tvaroch a veľkostiach. Inšpirujte sa našou valentínskou ponukou, na ktorú Vaša polovička len tak ľahko nezabudne.

Difúzer Koton/ Podnos v tvare srdca Valentín/ Betónový GeoMacko a iné produkty nájdete na našej stránke www.renit.sk